Obec Blažejovice
Blažejovice

Historie

Blažejovice, statutární obec jejíž součástí je osada Vítonice, která leží na západ od Blažejovic asi 1,5 km.

Nadmořská výška obce 432 až 450m. Nejvyšší bod nad obcí kopec Stráž 547m.
Celková výměra katastru 463 ha včetně katastru Vítonice.
Územní plán obce schválen v roce 2000.

Z historie obce:

První zmínky o vesnici sahají do první poloviny XII. století.
Území předtím patřilo královně Svatavě, vdově po králi Vratislavu II. V roce 1126 darovala tento újezd kanovníkům Vyšehradským. Ti začali území kolonizovat a vznikla osada. Jeden z kanovníků Blažej propůjčil obci své jméno, proto Blažejovice.

V roce 1352 se Blažejovice uvádějí ve stvrzovací listině Karla IV, jako ves v nadání kostela Vyšehradského. V roce 1354 kapitula části vsi odprodala. V roce 1436 byla obec císařem Zikmundem připsána rytíři Trčkovi z Lípy. Trčkové měli obec až do roku 1547, kdy ji odkoupil Jindřich Kekule ze Stradonic, po něm přišel Štěpán Střela. Jeho syn prodal Blažejovice a Vranici i mlýn Albrechtu Vraždovi z Kunvaldu. Rod Vraždových celé panství ovládal až do roku 1695. 1698 koupil vesnici Jan Leopold Donát z Trautsonů. V roce 1716 vzniká panství Dolní Kralovice, kde bylo sdruženo asi 90 vesnic. Pak přišlo těžké období většinou se majitelé střídali a panství zadlužili. V roce 1844 kupují panství Auesperkové. Po první světové válce bylo panství konfiskováno. Z majetku zůstaly převážně lesy čehož důkazem je i hájenka ve Vítonicích, kde až do roku 1949 bydlel panský hajný Jan Zázvorka. Podobnou historii má i obec Vítonice.

Blažejovice leží na západním okraji Českomoravské Vysočiny. Nedaleko bývala dvě malá městečka, dnes už zatopená, Dolní Kralovice a Zahrádka. Z obou míst bývalo spojení autobusy, z Kralovic i vlakem do okolních měst, třeba i do Prahy.

Od zřízení okresů v roce 1850 patřila obec do okresu Ledeč nad Sázavou až do jeho zrušení v roce 1960. Zmíněná městečka poskytovala drobné služby, potřebné pro obyvatele celého okolí.

Od roku 1976 do roku 1990 byly Blažejovice součástí obce Dolní Kralovice. Po revoluci si drtivá většina občanů přála oddělit a samostatnost obce. V červnu 1990 vznikla obec Blažejovice s osadou Vítonice s plnou právní subjektivitou.

Tehdejší zastupitelé přijali velkou porci odvahy a pustili se do změn.

První úkoly byly:

•  zabezpečit lidem trvale dodávku vody, doposud byly některé domy bez vody
  •  odstranit černé skládky
  •  popřípadě zabezpečit výstavbu kanalizace a ČOV

Krédem bylo, aby obě vesničky Blažejovice i Vítonice zůstaly pravým českým venkovem, ale aby občané měli možnost žít moderně u užívat si výhod doby v níž se nacházejí s pocitem, že společnost jim pomáhá žít spokojeně.

Hned po ustavení obce:

•  začala výstavba vodovodu
  •  následně došlo k realizaci stavby kanalizace a ČOV
  •  ke zlepšení životního prostředí přispělo odbahnění a obnova všech rybníků tzn.i Vítonice a u Šálkova mlýna
  •  úprava a rekonstrukce místních komunikací, všechny jsou bezprašné s živičným povrchem
  •  obnoveny byly téměř všechny přístupové cesty do lesů
  •  daří se udržovat a stále zlepšovat životní prostředí
  •  obnova zeleně a údržba veřejných prostranství
  •  největší podíl mají samotní občané udržováním a péčí o své domy

Od roku 2000 se obec účastnila několikrát soutěže VESNICE ROKU a vždy úspěsně. Nejvyšší ocenění přijala obec v roce 2003 a to Modrou stuhu za společenský život. Rok 2008 Zelená stuha za životní prostředí a ochranu krajiny.

Obec získává zkušenosti ze spolupráce ,snaží se jí rozvíjet se spřátelenými obcemi a to Vítonice v okr. Znojmo a Vítonice v okr. Kroměříž. Návštěvy se konají vzájemně při významných událostech např. svěcení symbolů, srazy rodáků apod.. Z Blažejovic byl do obou spřátelených vesnic uspořádám zájezd.

V roce 2005 se obec zařadila mezi obce, které mají své výsostné symboly a to znak a prapor.

Velkou poctou a oceněním péče občanů o svoji obec bylo, že naše vesnice byla vybrána ze stopadesáti obcí paní Marií Poledňákovou k natáčení filmu „ Jak se krotí krokodýli“.

Obec je součástí mikroregionu Želivka a aktivně se zapojuje i do dění v celém regionu Posázaví. Členství ve sdružení obcí Benebus je zárukou, že je i u nás dobře zajišťována autobusová doprava. Od prosince 2007jsme součástí integrované dopravy středočeského kraje. Obec má dobré spojení s nejbližšími městy včetně Prahy.

V obci je několik soukromých provozoven. Je zde pohostinství i prodejna smíšeného zboží.

Obec hospodaří v lesích sama, celková plocha je 103ha.

Přes obec vede dobře značená cyklostezka.

V rybnících je možno se rekreačně koupat, popřípadě i v drobném rybařit. Rybaření provozuje spolek občanů, je zde možnost chytání i pro náhodné zájemce.

Kulturní dění se odehrává většinou v bývalé škole spolkovém domě tzn. zábavy, ples, koncert, kabaret, setkání harmonikářů.

Od roku 2000 platí v obci územní plán. Zastupitelstvo obce hledá řešení, jak podpořit výstavbu v obci. Připravujeme rekonstrukci kanalizace a ČOV. Změnu technologie ČOV a samozřejmě rozšíření všech sítí.

Hlášení rozhlasu

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Blažejovice na portálu Živé obce